YATIRIM TEŞVİK BELGESİ

EĞİTİM SEKTÖRÜ YATIRIM TEŞVİKLERİ

yeni2024 Yılı içerisinde de geçerli olmak üzere komple yeni okul yatırımları, mevcut okulların kapasitelerinin artırılması veya mevcut okulların modernize edilmesine yönelik yatırımlar en az 5.bölge teşviklerinden yararlanabilecektir.Yeni teşvik sistemimizde eğitim sektörü öncelikli (avantajlı)  yatırımlar kapsamına alınmıştır. Okul öncesi eğitim hizmetleri (kreş dahil),ilköğretim hizmetleri, Ortaokul eğitim hizmetleri, Lise eğitim hizmetleri, Özürlüler için ilk ve orta öğretim hizmetleri, Teknik ve mesleki eğitim hizmetleri başta olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı Müfredat programına tabii okullar  en az 5. bölge seviyesi bölgesel yatırım teşviklerinden yararlanabilmektedirler. (1)  (Üniversite ve yüksek öğretim eğitim yatırımları genel teşvik düzeyinde desteklenmektedir.) Ayrıca hava araçlarının kullanım, tamir ve bakımına yönelik eğitim yatırımları da bu kapsamda değerlendirilmektedir. (Değişik:RG-21/08/2020-31220)

Yatırım teşvik kapsamında eğitim sektörüne yönelik olarak yapılacak yatırımlar; komple yeni okul yatırımları, Öğrenci kapasitesini artırmaya yönelik yapılacak yatırımlar (Tevsi yatırım), Okul tadilat  yapılması ve teçhizat modernizasyona yönelik olarak yapılacak yatırım faaliyetleri ile  Komple okul binaları veya ek binalar,Okul  konferans salonları, okul yemekhanesi, okul havuzu veya spor tesisleri , Okul bahçeleri vb. diğer üniteler şeklinde değerlendirmek mümkündür.

Yeni teşvik sistemi 15/6/2012 tarih 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 19/06/2012 de resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.okul yatırımcıları  okul yatırımlarına yönelik eğitim yatırımları devlet teşvikleri ve desteklerinden yararlanabileceklerdir.

Eğitim yatırımlarında bölgesel teşviklerden yararlanabilmek ve hangi ilde ne kadar yatırım şartını öğrenmek için. (Tıklayınız...)

Yatırım faaliyetleri kapsamı içerisinde Ana tesis yapılması,mevcut bir tesisi okula dönüştürme maliyetleri, tesisin iç ve dış tadilatların yapılması, okul bahçesi düzenleme maliyetleri, okula sosyal tesislerin yapılması, idare binaları yapılması,okul teçhizatlarının alımı,nakliye,montaj, iş gücü maliyetleri,franchising maliyetleri, görünürlük maliyetleri, sigorta vs gibi yatırım maliyetleri kalemleri kapsam içerisinde değerlendirilir.

Yatırım teşvik kapsamında  okul tesisinin kurulmasına yönelik olarak  devlet hazinesi arsalarından yatırım yeri de tahsisi de  teşvik kapsamında istenilebilir.  Eğitim sektörüne yönelik olarak verilen yatırım teşvikler aşağıda açıklanmıştır.

DESTEK UNSURLARI AÇIKLAMA Eğitim yatırımlarında 5.Bölge desteklerinden yararlanabilecek toplam 65 il ; (Adana Afyonkarahisar Aksaray Amasya Ankara Antalya Artvin Aydın Balıkesir Bartın Bayburt Bilecik Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hatay Isparta İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mersin Muğla Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Sinop Sivas Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Yalova Yozgat Zonguldak) Eğitim yatırımlarında 6.Bölge desteklerinden yararlanabilecek toplam 16
il;   (Adıyaman Ağrı Ardahan Batman Bingöl Bitlis Diyarbakır Hakkari Iğdır Kars Mardin Muş Siirt Şanlıurfa Şırnak Van)
KDV İstisnası yurt içi ve yurt dışı makine teçhizat alımlarında Var Var
Gümrük Vergisi Muafiyeti  yurt dışı makine teçhizat alımlarında Var Var
Vergi Muafiyeti (%) Yatırıma katkı oranı (%) 40 50
Kurumlar vergisi veya gelir vergisi indirim oranı (% 80 90
Sigorta Primi İşveren  Muafiyeti Toplam  yararlanma Süresi 7 yıl 10 yıl
Prim Muafiyet tutarı % (Gerçekleşen yatırım ) 35 Öngörülen oran
Yatırım Yeri Tahsisi Hazine arsaları, Boş devlet binaları yatırım yeri olarak istenebilir. Var Var
Faiz Desteği İç Kredi 5 puan 7 puan
Döviz kredisi 2 puan  2 puan
5 Yıllık emlak vergisi muafiyeti işletme döneminden itibaren Var Var
Belediye  imar bina inşaat harçları muafiyeti Tesislerin belediye imar bina inşaat harç muafiyetleri Var Var
Damga vergisi muafiyeti yükleniciler ve tedarikçilerle yapılan sözleşmeler üzerindeki hesaplanan
damga vergileri
Var Var

Sonuç; Türkiye’ eğitim sektörünün Öncelikli yatırımlar (avantajlı yatırımlar) kapsamına alınması dolayısıyla  okul yatırımcılarının  yeni okul  projeleri , mevcut okulların kapasitelerinin  artırılması veya mevcut okulun modernize edilmesine  yönelik yapılacak  eğitim yatırımlarına en az 5.bölge teşviki almalarını önermekteyiz. Okul yatırımlarına başlamadan önce teşvikler hakkında bilgi edinilmesi yatırım projelerinin hazırlanarak devlet teşvikleri alındıktan  sonra yatırım konularına başlanması gerekir. Dershanelerin okula dönüşümü yapıldığı durumlarda  dershane sahiplerinin okul dönüşümü yapmadan  önce yatırım teşvik almaları durumunda yatırım maliyetlerini azaltacaktır. Özel eğitim kurumları başta olmak üzere diğer eğitim kurumlarının da yatırım teşvik sisteminden yararlanmaları gerekir.Ayrıca yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik çıkarılan kanunla da teşvik belgeli yatırımlara ek destekler getirilmiştir. Okullara yönelik devlet teşvikleri ile yatırım maliyetlerinizin tamamına yakın bir tutarını geri dönüş olarak sağlayabileceğiniz gibi yatırım ve işletme dönemindeki  maliyetlerinizi minimum düzeye indirmeniz mümkündür.
—————————————————————————————————
Kaynak: (1) YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI HAKKINDA KARAR

0
Web Sitesi Kurma, Web Sitesi Fiyatlari, WordPress Temalari, WordPress Eklentilericse.google.comgoogle.comimage.google.commaps.google.comcse.google.comgoogle.comimage.google.commaps.google.comYapay yüzhttps://yapayyuz.com
Bize Mesaj Yazabilirsiniz!Bilgileriniz Yanlış Kontrol ediniz!!! Gönder

Mesaj Gönderme Başarılı !!! Size Geri Dönüş Yapılacaktır.