YATIRIM TEŞVİK BELGESİ

SERACILIK YATIRIM TEŞVİKLERİ

798 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 28/2/2019-30700 tarih sayılı resmî gazetede yayınlanan seracılık yatırımları öncelikli yatırımlar kapsamına alınmıştır.  2024 Yılında da bu teşvikler devam etmektedir.Asgari 5 milyon TL tutarındaki 25 dekar ve üzeri yurtiçinde üretilen sera teknolojilerini de ihtiva eden otomasyona dayalı (bilgisayar kontrollü iklimlendirme, sulama, gübreleme ve ilaçlama sistemi ihtiva eden) sera yatırımlarına 5.bölge teşviki verilmektedir. Sera yatırımcıların 5.Bölge teşviklerinde beş  puan faiz destekli finansman desteğine alternatif olarak  iki yıl ödemesiz  beş taksitli sübvansiyonlu kredi siteminde de yararlanmaları mümkündür. Devlet teşvikleri proje bazlı olarak değerlendirilmektedir. Normal şartlarda bir projeye birden çok devlet desteği verilmemektedir. Ancak tarım ve hayvancılığa yönelik  yapılan yatırımlarda finansman alternatifi olarak sübvansiyonlu krediler tercih edilebilmektedir. Seracılık yatırımlarına hem yatırım teşvik destek unsurları hem de alternatif  sübvansiyonlu kredilerden yararlanılabilme imkanlarının getirilmesi sektöre yapılan yatırımları cezbetmektedir. Seracılık Yatırımları Bölgesel teşvik kapsamında yer aldıkları için daha düşük yatırım  kapasitelerine de  bölgesel teşvik verilmektedir. (Türkiye yatırım teşvik haritasındaki bölgesel teşvikleri inceleyiniz.)

Öncelikli yatırımlar kapsamındaki seracılık yatırımlarına sağlanan devlet  teşvik unsurları aşağıdaki tablodan incelenebilir.

Seracılık Yatırımlarına Sağlanan Devlet Teşvik Unsurları
Asgari 5 milyon TL tutarındaki 25 dekar ve üzeri yurtiçinde üretilen sera teknolojilerini de ihtiva eden otomasyona dayalı (bilgisayar kontrollü iklimlendirme, sulama, gübreleme ve ilaçlama sistemi ihtiva eden) sera yatırımlarına sağlanan teşvik tutarları
Teşviklerden yararlanabilecek iller Ankara Adana Balıkesir Afyonkarahisar Antalya Aydın Bilecik Amasya Bursa Bolu Burdur Artvin Eskişehir Çanakkale Gaziantep Bartın İstanbul Denizli Karabük Çorum izmir Edirne Karaman Düzce Kocaeli İsparta Manisa Elazığ Muğla Kayseri Mersin Erzincan Kırklareli Samsun Hatay  Konya Trabzon Kastamonu  Sakarya Uşak  Kırıkkale Tekirdağ Zonguldak Kırşehir  Yalova Kütahya Malatya Nevşehir Rize  (*)
Asgari Yatırım Alanı  25 dekar
Asgari Yatırım Tutarı  5 milyon
Faiz Desteği  7 puan (Değişik:RG-21/08/2020-31220)
Sübvansiyonlu Kredi Desteği Alternatif  Finansman Bkz…
Toplam Sabit Yatırım Tutarı  vergi muafiyeti  40 %
Toplam Sabit Yatırım Tutarı  SGK muafiyeti  35 %
SGK işveren Prim Muafiyetinden Yararlanma süresi  7 yıl
Kdv  muafiyeti Var
Gümrük Muafiyeti Var
Belediye İmar Harçları muafiyeti Var
Damga Vergisi Muafiyeti Var
Beş Yıllık Emlak Vergisi Muafiyeti Var
Devletin Hazine Arsalarından Yatrım Yeri Tahsisi Var

(*)- Asgari 10 dekar ve 1 Milyon 500 bin TL üzeri sera yatırımları 5.bölge teşviki alır. (Aksaray Bayburt Çankırı Erzurum Giresun Gümüşhane K.maraş Kilis Niğde Ordu Osmaniye Sinop Tokat Tunceli Yozgat)
– Asgari 5 dekar ve 1 Milyon 500 bin TL üzeri sera yatırımları 6.bölge teşviki alır.(Adıyaman Ağrı Ardahan Batman Bingöl Bitlis Diyarbakır Hakkari Iğdır Kars Mardin Muş Siirt Şanlıurfa Şırnak Van)

0
Web Sitesi Kurma, Web Sitesi Fiyatlari, WordPress Temalari, WordPress Eklentilericse.google.comgoogle.comimage.google.commaps.google.comcse.google.comgoogle.comimage.google.commaps.google.comYapay yüzhttps://yapayyuz.com
Bize Mesaj Yazabilirsiniz!Bilgileriniz Yanlış Kontrol ediniz!!! Gönder

Mesaj Gönderme Başarılı !!! Size Geri Dönüş Yapılacaktır.