YATIRIM TEŞVİK BELGESİ

E-TUYS ÜZERİNDEN TEŞVİK BELGESİ NASIL ALINIR?

ETUYS’a giriş için yetkilendirme işlemi nasıl yapılır?
Yetkilendirme işlemi için;
dilekçe, taahhütname, yetkilendirme formu ile imza sirkülerinin kağıt ortamında posta yolu ile ya da elden Bakanlığımıza iletilmesi (dilekçede adres ve kurum bilgisi yazmaktadır) gerekmektedir. Evrakların doğru hazırlanabilmesi açısından aynı sayfada yer alan yetkilendirme tebliğini incelemenizde fayda vardır.
Yetkilendirildiğimi nasıl öğreneceğim?
Yetkilendirme işlemi tamamlandığında yetkilendirilen kişinin eposta adresine bilgilendirme mesajı gönderilmektedir. Yetkilendirme işlemi ile kişiye kullanıcı adı ve parola verilmemektedir. Yetkilendirilen kişiler Bakanlığımız web sitesinden ulaşılabilen “Yatırımcı Bilgileri Kılavuzu”nda anlatılan şekilde Edevlet üzerinden TC kimlik numarası bilgileri ile sisteme girebilmektedirler. Ancak elektronik ortamda imza atabilmesi için yetkilendirilen kişinin nitelikli elektronik imzası olması gerekmektedir.Eposta sunucu ayarları nedeniyle gönderdiğimiz epostanın ulaşmaması halinde, yetkilendirilen kişi Edevlet üzerinden sisteme girmeyi deneyerek yetkisinin tanımlanıp tanımlanmadığını kontrol edebilir.
ETUYS’ta yetkilendirildim, ne yapacağım?
Yetkilendirme işlemi sonrasında ETUYS’ta yatırımcı bilgileri bölümünden firma bilgilerinin ve ortaklık yapısının girilerek, onaya sunulması gerekmektedir. Yapılan girişler Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından onaylandıktan sonra sistem aktif hale gelir ve teşvik belgesi girişine ilişkin alanlar açılır. Bu aşamadan sonra yatırım teşvik müracaatında bulunmak isteyen firmalar yatırımlarına ilişkin verileri girip müracaatı onaya sunar.
Kimler ETUYS’ta işlem yapmak için yetkilendirilebilir?
Etuys’ta yetkilendirilecek kişinin yatırımcının yöneticisi, çalışanı, ortağı vs. olması gerekliliği bulunmamaktadır. Yatırımcı tarafından uygun gördüğü herhangi bir kişi yetkilendirilebilir.
ETUYS yetkilisinin elektronik imzası olması şart mıdır?
Yetkilendirilen kişi ETUYS sisteminde hazırladığı başvuruyu onaya sunmak için nitelikli elektronik imza ile imzalamak zorundadır.
Yabancı sermayeli firmaya ilişkin verileri girmek için yetkilendirildim, neden yatırım teşvikle ilgili bölümler var?
ETUYS sistemi hem yatırımcıların yatırım teşvik müracaatları için, hem de yabancı sermayeli firmaların bildirimlerini almak için kullanılmaktadır. Sisteme sadece bildirim amaçlı giren yabancı sermayeli firmaların yatırımcı bilgileri alanını kullanmaları yeterlidir.
ETUYS’ta hazırladığım müracaat uzman tarafından görüntülenemiyor, ne yapmalıyım? Yeni belge müracaatında yatırım bilgilerinin girişinin bitirilmesini müteakip “başvuyu gönder” butonuna basarak imzalamanız, revize başvurularında da “Başvuru Değişiklik Taleplerini Onaya Sunma” seçeneği üzerinden imzalamanız gerekmektedir. İmzalanmayan belgeler işleme girmediği için ilgili daire personeli tarafından görüntülenemez.

0
Web Sitesi Kurma, Web Sitesi Fiyatlari, WordPress Temalari, WordPress Eklentilericse.google.comgoogle.comimage.google.commaps.google.comcse.google.comgoogle.comimage.google.commaps.google.comYapay yüzhttps://yapayyuz.com
Bize Mesaj Yazabilirsiniz!Bilgileriniz Yanlış Kontrol ediniz!!! Gönder

Mesaj Gönderme Başarılı !!! Size Geri Dönüş Yapılacaktır.