YATIRIM TEŞVİK BELGESİ

ECZACILIK VE İLAÇ ÜRÜNLERİ YATIRIM TEŞVİKLERİ

2024 yılı içinde geçerli ve halen devam eden  (Ek: RG-8/4/2015-29320) Resmi gazetede de ilan edilerek yürürlüğe giren eczacılık-ilaç ürünlerin imalatı öncelikli yatırımlar kapsamına alınmıştır. Eczacılık ve tıpta kullanılan kimyasal ve bitkisel orjinli ürünlerin imalatı, Temel eczacılık ürünleri imalatı (İlaç kimya ürünleri, vitaminler, antibiyotikler, hormon ilaçları ,toksinler vs.) Eczacılık  müstahzarları imalatı (penislin, insülin, serum, aşılar, Ortopedik bandajlar, Kulak temizleme çubuğu, bandajlar, Gazlı bezler, Cerrahi dikiş ürünleri, İlk yardım çantaları ve kutuları vb.)konularına en az 5. bölge teşvikleri verilmektedir.

Eczacılık ve ilaç ürünleri üretimi yatırımcıları ulusal 97 kodu 2423 olan yatırım faaliyetlerine başlamadan önce teşvik almaları yararına olacaktır. Eczacılık ürünlerinin üretimi genellikle yüksek teknoloji ile yapılmaktadır. Yüksek teknolojik ürünleri  üretmek   büyük maliyet  olarak karşımıza çıkmaktadır.  Eczacılık ve ilaç sanayine yönelik olarak yapılacak yatırım projeleri; Komple yeni yatırım, Tevsi yatırımlar(kapasite artırımı), modernizasyon yatırımları ve teknoloji yenileme yatırımları Ar-Ge  ye  dayalı yatırım projeleri şeklinde sınıflamak mümkündür. Yukarıdaki projelere yönelik yapılacak yatırımlar için aşağıdaki tabloda açıklanan  devlet teşvikleri verilmektedir.

Yeni Yatırım teşvik sistemimizde eczacılık-ilaç ürünlerin imalatı  yatırım  sektörlerine;  Cazibe iller teşvik programında  25. İlde 6.bölge teşviki, diğer İllere ise 5.bölge teşviki verilmektedir. Medikal ürünlerin üretimi imalat sektörü grubunda da yar aldığı için ayrıca yatırım ortamının iyileştirmesine yönelik çıkartılan bir kanunla da  ilave teşviklerin verilmesi de sağlanmıştır.

Cazibe merkezli 25 ile 6. bölge bölgesel teşviklerine  ilave olarak %30  enerji desteği de verilmektedir.(1.Adıyaman,2.Ağn,3.Ardahan,4.Batman,5.Bayburt,6.Bingöl,7.Bitlis,8.Diyarbakır,9.Elazığ,10.Erzincan,11.Erzurum,12.Gümüşhane,13.Hakkari,14.Iğdır,15.Kars,16.Kilis,17.Malatya,18.Mardin,19.Muş,20.Siirt,21.(Ek: RG-29/12/2021-31704) Sivas (Demirağ Organize Sanayi Bölgesinde gerçekleştirilecek imalat sanayii yatırımları (US-97 Kodu: 15-37)),22.Şanlıurfa,23. Şırnak,24.Tunceli,25.Van) Bakanlıkça ön değerlendirmesi yapılan yatırım projeleri dönemler itibarıyla Komitenin değerlendirmesine sunulur. Komite tarafından bu Karar kapsamında desteklenmesi uygun görülen projeler için yatırım teşvik belgesi düzenlenir.

Eczacılık ve ilaç ürünleri üretimine yönelik devlet teşvikleri aşağıdaki tablodan incelenebilir.


Tıbbi Aletler (Medikal Ürünler)

Sektörü  Yatırımlarına Sağlanan Devlet Teşvik Unsurları

Öncelikli Yatırımlar kapsamı 5.Bölge Teşvik İlleri : (Ankara Adana Balıkesir Afyonkarahisar Antalya Aydın Bilecik Amasya Bursa Bolu Burdur Artvin Eskişehir Çanakkale Gaziantep Bartın İstanbul Denizli Karabük Çorum İzmir Edirne Karaman Düzce Kocaeli Isparta Manisa Elazığ Muğla Kayseri Mersin Erzincan Kırklareli Samsun Hatay Konya Trabzon Kastamonu Sakarya Uşak Kırıkkale Tekirdağ Zonguldak Kırşehir Yalova Kütahya Malatya Nevşehir Rize.)

Cazibe merkezli İller Teşvik kapsamı 6.Bölge Teşvik İlleri: 
(1. Adıyaman 2. Ağrı 3. Ardahan 4. Batman 5. Bayburt 6. Bingöl 7. Bitlis 8.
Diyarbakır 9. Elazığ 10. Erzincan 11. Erzurum 12. Gümüşhane 13. Hakkâri 14.
Iğdır 15. Kars 16. Kilis 17. Malatya 18. Mardin 19. Muş 20. Siirt 21. Sivas
22. Şanlıurfa 23. Şırnak 24 Tunceli 25. Van)

 


Faiz Desteği 

5 puan
7 puan

Toplam Sabit Yatırım Tutarı  vergi muafiyeti 

40 %
50 %

Toplam Sabit Yatırım Tutarı  SGK muafiyeti 

35 %
100 %

SGK işveren Prim Muafiyetinden Yararlanma süresi 

7 yıl
10 yıl

SGK işçi Prim Muafiyetinden Yararlanma süresi 
10 yıl
Çalışanların  vergi stopajı Muafiyetinden
Yararlanma süresi 
10 yıl

Kdv  muafiyeti

Var

Var

Gümrük Muafiyeti

Var

Var

Belediye İmar Harçları muafiyeti

Var

Var

Damga Vergisi Muafiyeti

Var

Var

Beş Yıllık Emlak Vergisi Muafiyeti

Var

Var

Devletin Hazine Arsalarından Yarım Yeri Tahsisi

Var

Var

Kaynaklar ;

1-Yeni Teşvik Sistemi Kararları; Cumhurbaşkanlığı-Bakanlar Kurulu  teşvik kararnamelerinin güncellenmiş halini incelemek için   Tıklayınız…

2- 2024 Türkiye Yatırım Teşvik Haritası; Tıklayınız

0
Web Sitesi Kurma, Web Sitesi Fiyatlari, WordPress Temalari, WordPress Eklentilericse.google.comgoogle.comimage.google.commaps.google.comcse.google.comgoogle.comimage.google.commaps.google.comYapay yüzhttps://yapayyuz.com
Bize Mesaj Yazabilirsiniz!Bilgileriniz Yanlış Kontrol ediniz!!! Gönder

Mesaj Gönderme Başarılı !!! Size Geri Dönüş Yapılacaktır.